اولین نشست از سلسله نشست های کتابخوان دانشگاهی ادکا به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ساعت ۱۳ روز شنبه ۲۲ آبان با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی کار خود را آغاز کرد.

در ابتدا خانم اسلامی معاون کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن خوش آمدگویی به حاضران، ابراز امیدواری کرد که این نشست ها ادامه داشته باشد و آمادگی کتابخانه مرکزی را برای میزبانی و همکاری با این نشست ها اعلام کرد. سپس دبیر پنل دکتر صدیقه سعلبی فرد(دانشجوی دکتری سلامت، دانشگاه علوم پزشکی ایران) ضمن تشکر ازحامیان و برگزارکنندگان نشست از جمله ادکا، نهادکتابخانه های عمومی کشور و کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران، نشست را با طرح سوالی از حضار با این عنوان که «چرا باید کتاب بخوانیم؟» شروع کردند.

اعضای این پنل متشکل از: آقای دکتر بخشعلی قنبری(عضو هیات علمی گروه ادیان و عرفان دانشگاه آزاد اسلامی و پژوهشگر حوزه کتاب‌خوانی)، خانم دکتر عصمت مومنی(عضو هیات علمی گروه علم اطلاعات ودانش شناسی دانشگاه علامه طباطبائی و فعال حوزه خواندن)، آقای دکتر علیرضا نوروزی (عضو هیات علمی گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه تهران و پژوهشگر در زمینه اطلاع درمانی)، آقای دکتر حسین فاطمی اطهر (روانشناس و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران)، آقای علیرضا عظیمی وقار(دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد) و به دبیری خانم سعلبی فرد ادامه یافت.

«چرا باید کتاب بخوانیم؟» اولین سوالی بود که توسط سعلبی فرد از اعضای پنل پرسیده شد، دکترنوروزی در پاسخ به این سوال بیان کرد که باید احساس کنیم که نیاز به اطلاعات، دانستن، دانایی و شناخت مسائل پیرامون خود داریم یانه؟ کتاب خواندن یا نخواندن ارثی و ژنتیکی نیست، تا حدود زیادی اکتسابی است و اندکی نیز روان شناختی، مثلا خود بچه ذاتا دوست ندارد که کتاب بخواند. دکتر مومنی گفت: مقوله خواندن و مطالعه فرایند پیچیده ای است که بین اثر، خواننده اثر و تولید کننده اثر ارتباط برقرار می کند، این اثر می تواند دریافت حسی و یا هرچیز دیگری باشد. دریافت حسی از حواس پنجگانه آغاز می شود و به مرحله درک می رسد. بعد از تبدیل به درک به مرحله تصمیم گیری و قضاوت می رسد. ایشان بیان کردند که درعین حال که خواندن و مطالعه دو مقوله متفاوتی هستند ولی مرز مشترکی نیز با هم دارند. آقای عظیمی وقار در پاسخ به این سوال تاریخچه ای از خواندن مطرح کردند، و پاسخ ایشان برای چرایی خواندن، سودمندی علم بود.

دبیر پنل سوال دوم را اینگونه بیان کرد:«چرا در سبد خرید خانواده های ایرانی کتاب جایی ندارد؟»

به عقیده دکترنوروزی باید چه در مدرسه و چه در جامعه برروی عادات مطالعه کارشود، مسئله فقط عادات نیست، تنبلی هست، خودمان را باید تربیت کنیم که اهل خواندن باشیم، توصیه دکتر نوروزی مطالعه روزانه در ارتباط با چیزی که به آن علاقمند هستیم بود. دومین عامل ازنظر نوروزی اینترنت و «اصل کمترین کوشش» است، افراد دوست دارند بدون مراجعه به کتابخانه و با کمترین کوشش، اطلاعات را به دست بیاورند. دکتر مومنی اعتقاد داشت که قبل از عادت، باید هدف و انگیزه داشته باشیم و زمانی عادات را دنبال می کنیم که تمایل به نظم داشته باشیم.

دکتر قنبری در ارتباط با راهکارهای درمان کتاب نخوانی عنوان کردند که اگر بخواهیم به اهمیت چیزی پی ببریم باید فقدانش را درنظر بگیریم. ما باید توجیه علمی برای کتاب خواندن داشته باشیم و اگر ما فرصت طلبانه زندگی کنیم کتابخوان خواهیم شد.

عضو دیگر پنل دکتر حسین فاطمی اطهر بود، ایشان در ابتدای صحبت هایشان هدف اصلی مطالعه را تغییر و دگرگونی دانستند و بیان کردند که در انتخاب کتاب، زمان مطالعه کتاب و … باید استاد راهنمای حقیقی داشته باشیم که بتوانیم ازنظرات و راهنمایی های این استاد بهره مند شویم.

در انتهای این پنل تعدادی از حاضران پرسش های خود را مطرح کردند و اعضای پنل پاسخ پرس‌ها را ارائه دادند.

پنل دوم با عنوان «اطلاع درمانی» و باحضور آقای دکتر بخشعلی قنبری(عضو هیات علمی گروه ادیان و عرفان دانشگاه آزاد اسلامی و پژوهشگر حوزه کتابخوانی)، سرکارخانم صدیقه سعلبی فرد(دانشجوی دکتری سلامت، دانشگاه علوم پزشکی ایران) و آقای دکتر حسین فاطمی اطهر(روانشناس و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران) شروع شد. دراین پنل هرکدام از اعضا پس از ارائه یک سری مباحث اولیه، به معرفی کتاب پرداختند. قبل از آغاز سخنرانی اساتید مهدی رحمانی دبیر ادکا ضمن تشکر و قدردانی از حضار و اساتید حاضر در پنل از حمایت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و دانشگاه علوم پزشکی ایران تشکر و قدردانی نمود و عنوان کرد که اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش شناسی ایران (ادکا) در نظر دارد تا با برگزاری سلسله نشست‌های کتابخوان دانشگاهی گامی در جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بردارد.

هویت شخصی ما از آگاهی نشات می گیرد.

به اعتقاد دکتر قنبری خواندن به طور نامحسوس ولی مستمر شخصیت ما را شکل می دهد. قنبری لیستی از کتاب ها را برای مطالعه حاضران معرفی نمودند که عبارت بودند از: ترجمه فارسی قرآن، با ترجمه هایی از حسین استاد ولی، محمد مهدی فولادوند، آیت الله مکارم شیرازی . نهج البلاغه کتاب دیگری است که با ترجمه های حسین استادولی، محمد مهدی جعفری و آیت الله مکارم شیرازی به حاضران توصیه شد. کتاب سوم، لبّ لباب مثنوی از ملاحسین کاشفی هست که به جمع آوری شعرهای مولوی پرداخته است. مثنوی معنوی مولوی، شرح حافظ، هنرشناخت مردم از باربارا تیگر، حیات عارفانه امام علی (ع) از جوادی آملی، روان درمانی اگزیستانسیال، و کتاب های اخلاقی مانند معراج السعاده از ملااحمدی نراقی، راه روشن از ملامحسن فیض کاشانی، جامع السعادات از ملامهدی نراقی دیگر کتابهایی بودند که توسط قنبری معرفی و توصیه شدند، قنبری با بیان اینکه کتابخوانی ما را از وضع موجود نامطلوب به وضع مطلوب ناموجود حرکت می دهد به سخنانش پایان داد.

خانم سعلبی فرد دیگر عضو پنل بود که ابتدا به بررسی نقش مطالعه در سلامت پرداخت، تاریخچه ای ازآن را بیان کرده و هدف از کتاب درمانی: «سرگرمی، آموزش، شناسایی، درمان، پیشگیری». محیط های کتاب درمانی: «محیط آموزشی، محیط بیمارستانی، محیط بازپروری، محیط روانپزشکی» وکارکردهای کتاب درمانی در«اختلال OCD، پرخوری عصبی، اختلالات هیجانی، استرس تحصیلی و شغلی، اختلالات کارکردی جنسی، سوءمصرف مواد و الکل، بی خوابی، طلاق و مشکلات زناشویی» را تبیین کرد. سعلبی فرد نتیجه ی یکی از پژوهش های معتبر دراین زمینه را اینگونه بیان کرد که: «کسانی که بیش از ۵/۳ ساعت در هفته مطالعه می کنند، ۲ سال طول عمر بیشتری دارند.» کتابهایی که سعلبی فرد به حاضران نشست توصیه کرد، بدین شرح بودند: ۵ درس برای زندگی عاقلانه، هنر وعلم عاقلانه خوردن، اضطراب خود را کنترل کنید، ایجاد رابطه صمیمانه، چگونه منطقی زندگی کنیم، با آلبرت آلیس مشاوره کنید، زندگی شادمانه، احساس بهتر_بهتر شدن و بهتر ماندن، نمی گذارم کسی دکمه های اعصابم را فشاردهد.

در انتها، با تقدیر از اعضای پنل، این نشست به کارخود پایان داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *