نشست «نهج‌البلاغه و انسان امروز، به‌همراه رونمایی از لوح فشرده تفسیر اخلاقی و عرفانی حکمت­‌های نهج­‌البلاغه» ۲۰ آبان‌ماه، با حضور جمعی از اندیشمندان و علاقه‌مندان در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی برگزار شد.

در این نشست از لوح فشرده تفسیر عرفانی نهج‌البلاغه اثر دکتر بخشعلی قنبری که شامل تفسیر اخلاقی و عرفانی ۴۸۰ حکمت نهج‌البلاغه است، رونمایی به عمل آمد.

به گفته قنبری، حکمت‌های نهج‌البلاغه بخشی از نهج‌البلاغه را تشکیل می‌دهند که از نظر اخلاق و عرفان در میان متون دینی از جایگاه بالایی برخوردارند. این حکمت‌ها در فرهنگ اسلامی به‌حدی مهم تلقی شده‌اند که برخی از آنها به‌صورت ضرب‌المثل درآمده و مورد استفاده همه اقشار و طبقات جامعه قرار گرفته و درعین‌حال بسیاری از شعرای خوش‌ذوق و خوش‌سخن ادبیات فارسی بخش اعظم این حکمت­‌ها را به‌صورت شعر در دیوان‌های خود منعکس کرده‌اند که از میان آنان می‌توان به مولوی و سعدی و حافظ اشاره کرد.

گفتنی است که بخشعلی قنبری، دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی، کل حکمت‌های نهج‌البلاغه را در طول چهار سال در محافل و مجالس مختلف کشور تدریس کرده و مجموعه آنها به‌صورت لوح فشرده در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته‌اند.

قنبری، پژوهشگر نهج‌البلاغه عنوان کرد: در تدریس این حکمت‌ها تا حد امکان سعی شده از روش معناشناسی استفاده شود و در عین‌ حال از مراجعه به شرح‌های معتبر نهج‌البلاغه از قبیل پیام امام امیرالمومنین(ع)، ابن‌ ابی‌ الحدید و ابن‌میثم و… غفلت نشود. ضمن اینکه کوشیده است تا سادگی در بیان مورد توجه قرار گیرد. امید است این اثر مورد استقبال علاقه‌مندان قرار گیرد.  

یادآور می‌شود، علاقه‌مندان برای دریافت این لوح فشرده می‌توانند با شماره‌های  ۰۹۳۸۹۵۱۵۹۹۳ و ۰۹۳۸۶۵۸۱۸۷۱ تماس حاصل کنند و یا به سایت انتشارات نوشناخت به نشانی /www.noshenakht.com/product مراجعه داشته باشند.

درباره نوشناخت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.